تاثیر مثبت پیلاتس و ویتامین دی بر وضعیت بیماران مبتلا به ام‌اس

محققان خوزستانی توانستند به تاثیر مثبت ورزش پیلاتس و مصرف ویتامین دی در بهبود برخی شاخص‌های مرتبط با بیماری مولتیپل اسکلروزیس در بیماران مبتلا به ام اس دست یابند.

به گزارش آمال، ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس (MS)یک بیماری خودایمنی، التهابی، مزمن و ناتوان کنندة سیستم عصبی است که به صورت ضایعات عصبی با میلین تخریب شده در جسم سفید مغز، طناب نخاعی و اعصاب بینایی بروز می کند. این بیماری باعث از بین رفتن غلاف میلین سلول‌های عصبی شده و در نتیجه ی آن، فقدان هدایت طبیعی پیام‌های عصبی در سیستم عصبی مرکزی پدیدار می‌شود. تاکنون درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده، اما بر اساس نتایج تحقیقات می توان روند بیماری را کُند کرد و یا در برخی موارد نیز بیماری خاموش شود.

تاثیر مهم فعالیت بدنی در حفظ سلامت بدن و مقابله با بیماری‌ها برکسی پوشیده نیست؛ فعالیت بدنی منظم و سبک زندگی فعال به عنوان راهکار مفید و مؤثری برای ارتقا سطح عملکرد مبتلایان به ام.اس. توصیه می‌شود. از طرفی پیلاتس یک تمرین ورزشی ایمن و قابل قبول برای بیماران MS بوده که هم جسم و هم ذهن و روان افراد را درگیر می کند. پیلاتس مجموعه ای از تمرینات تخصصی بوده که بدن و مغز را به گونه ای درگیر می‌کند که بر قدرت، استقامت و انعطاف پذیری اثر بخش است. پیلاتس برخلاف ورزش‌های مقاومتی سنتی که در آن عضلات به صورت جداگانه تمرین داده می‌شوند، با رویکردی کلی نگر، چندین گروه عضله را به طور هم زمان فعال و هماهنگ می‌کند.

از سویی دیگر تغذیه و مصرف ویتامین‌ها در بیماران مبتلا به ام اس نیز از مقوله‌های مهم در زندگی این بیماران به شمار می‌رود. تحقیقات نشان دادند که غلظت سرمی ویتامین D در بیماران مبتلا به MS به طور قابل توجهی کمتر از افراد سالم است. کمبود ویتامین D به عنوان یک عامل خطر برای ام اس در نظر گرفته می‌شود. ویتامین D از طریق تنظیم عملکرد سیستم ایمونولوژیک بدن می‌تواند نقش مهمی در بروز و یا شدت ام.اس داشته باشد.

از آنجا که بیماری ام اس یک بیماری جوان پسند است و عموما افراد ۱۸ تا ۴۰ ساله به این بیماری مبتلا می‌شوند تحقیقات زیادی را به سمت خود جذب کرده چرا که انگشت اشاره این بیماری به سمت جوانان هر کشوری نشانه رفته و جوانان نیز سرمایه‌های انسانی جامعه به شمار می‌روند.

محققان خوزستانی توانسته‌اند طی انجام یک پروژه تحقیقاتی، به ارتباط موثر ورزش پیلاتس و مصرف ویتامین دی در بهبود بعضی از شاخص‌های جسمانی و روانی در بیماران مبتلا به ام اس دست یابند.

بررسی شاخص‌های التهاب در ام‌اس

دکتر مارینا شریعتی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اهواز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: در گذشته تحقیقاتی که در زمینه فیزیولوژی ورزش انجام می‌شد، بیشتر اثر تمرینات ورزشی بر یک سری از بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های متابولیکی و خود ایمنی متمرکز بوده، اما امروزه اثر تعاملی انواع فعالیت بدنی به همراه مکمل‌ها به ویژه مکمل‌های طبیعی و گیاهی مورد توجه محققان است. در پژوهش تیم تحقیقاتی ما نیز به بررسی اثر تعاملی ورزش پیلاتس و مصرف مکمل‌ویتامین دی توجه شده است.

وی افزود: برای اجرای این پروژه ابتدا به مطالعه مبانی نظری مرتبط پرداخته شد و یکسری از شاخص‌های تاثیر گذار از جمله شاخص‌های التهابی، ضد التهابی، شاخص‌های حرکتی، قلبی عروقی، روانی و نیز شاخص‌های مرتبط با سیستم ایمنی سرم خون بیماران مبتلا به ام اس به عنوان متغیرهای وابسته این تحقیق در نظر گرفته شدند.

مدیرگروه کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی دانشگاه آزاد اهواز با بیان اینکه در این تحقیق اندازه‌های آنتروپومتریکی مثل قد، وزن، درصدچربی وشاخص‌های همودینامیکی از جمله فشار خون سیستولیک و دیاستولیک و ضربان قلب و همچنین پروفایل لیپیدی بیماران نیز سنجیده شد، گفت: در این پژوهش، گسترۀ وسیعی از شاخص‌های مرتبط با التهاب در بیماران مبتلا به ام اس مورد بررسی قرار گرفته است.

تحقیق بر گروه ۳۰ نفره

وی بیان کرد: ما در این تحقیق، با همکاری انجمن ام اس خوزستان، تعداد ۳۰ نفر از بیماران ۳۰ تا ۵۰ ساله مبتلا به بیماری مولتیپل اسکلروزیس که عضو انجمن ام.اس شهر اهواز بودند، را به عنوان نمونه انتخاب کردیم و از طریق فراخوان و اطلاع رسانی با مراجعه افراد به موسسه دوا، محل اجرای طرح، ضمن توضیح اهداف و روش کار از تاثیرات مثبت احتمالی طرح برای افراد بیمار صحبت شد و از آنها خواسته شد در صورت تمایل ضمن تکمیل فرم رضایت نامه در طرح پژوهشی شرکت کنند.

شریعتی ادامه داد: بعد از انتخاب نمونه پژوهشی نخست از نمونه‌ها اندازه‌های آنتروپومتری جمع آوری شد همچنین به منظور اندازه‌گیری سطوح متغیرهای وابسته و پارامترهای دیگر، نمونۀ خون جمع آوری شد.

وی توضیح داد: افراد گروه‌های تمرین پس از آشنایی با چگونگی اجرای تمرینات پیلاتس، این تمرینات را به مدت ۶۰ تا ۷۵ دقیقه در هر جلسه در سه بخش گرم کردن (۱۰ دقیقه)، تمرینات اصلی پیلاتس و سرد کردن (۵دقیقه) سه جلسه در هفته به مدت ۲ ماه انجام دادند. گروه دریافت کننده ویتامین D به میزان ۵۰۰۰۰ واحد ویتامین دی را به مدت ۸ هفته و یک بار در هفته همراه با غذا مصرف کردند.

استاد دانشگاه آزاد اهواز ادامه داد: پس از این مدت، مجددا کلیه شاخص‌ها اندازه‌گیری شدند و با مقایسه شاخص‌ها قبل و بعد از تحقیق متوجه تغییر قابل توجه و بهبودی چشمگیری در برخی شاخص‌ها شدیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا تمرین پیلاتس را انتخاب کردید، گفت: در ورزش پیلاتس کلیت بدن با حرکات نسبتا راحت درگیر می‌شود و البته برای انجام این حرکات هم به فضای خیلی خاص و یا امکانات وسیع نیازی نیست، در کل ورزشی است که همه می‌توانند انجام دهند و حرکات این ورزش هم جذاب است.

کمبود ویتامین دی و بروز ام اس

شریعتی با اشاره به مکمل ویتامین دی بیان کرد: تحقیقات پیشین نشان دادند، کمبود ویتامین دی یکی از عوامل بروز و پیشرفت بیماری‌های خود ایمنی از جمله ام اس است بنابراین مصرف مکمل ویتامین دی با مقدار (دز) مشخص برای بیماران شرکت کننده در این تحقیق در نظر گرفته شد.

وی گفت: خوشبختانه پس از این دوره دو ماهه که ورزش پیلاتس و مصرف مکمل ویتامین دی استفاده شد، به نتایج مهمی دست یافتیم که از جمله می‌توان به کاهش عوامل التهابی اشاره کرد. بعضی از این بیماران در همین فاصله و با تمریناتی که زیر نظر یکی از مجرب‌ترین مربیان پیلاتس صورت گرفت، توانستند از نظر جسمی و حرکتی تغییرات چشمگیری داشته باشند، که این خود یکی از مهمترین دستاوردهای این تحقیق به شمار می‌رود.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اهواز با بیان اینکه ورزش و فعالیت‌های ورزشی عاملی برای افزایش سلامتی است، ادامه داد: نتایج این تحقیق نشان داد با انجام فعالیت‌های ورزشی از جمله ورزش پیلاتس و استفاده از مکمل ویتامین دی زیر نظر پزشک معالج، بیماران مبتلا به ام اس می‌توانند شرایط جسمی و روانی بهتری را داشته باشند.

پیلاتس و «ام اس»

رحمت‌الله خان‌محمدی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اهواز و از اعضای این تیم تحقیقاتی نیز در همین راستا به خبرنگار فارس گفت: در هر کاری که انجام می‌شود باید نوآوری وجود داشته باشد، در گذشته تحقیقات زیادی در رابطه با تاثیر ورزش و فعالیت بدنی در کنترل بیماری‌ها صورت گرفته ولی ما برای نخستین بار به تاثیر ورزش پیلاتس به همراه ویتامین دی بر کنترل بیماری ام اس پی‌برده‌ایم.

وی یکی از دلایل انتخاب ورزش پیلاتس در کار تحقیقاتیشان را معرفی و جایگاه اهمیتی این ورزش اعلام کرد و افزود: پیلاتس ورزشی است که هر کسی با هر میزانی از توانایی حرکتی می‌تواند آن را انجام دهد. بیماران به راحتی می‌توانند حرکات پیلاتس را حتی در خانه هم انجام دهند.

این مربی برتر آمادگی جسمانی در استان خوزستان با بیان اینکه ورزش پیلاتس در حالی که ساده است ولی خیلی تاثیرگذار است، عنوان کرد: پیلاتس بر روی بهبود عملکرد حرکتی، حفظ بیشتر تعادل، کاهش استرس و اضطراب و نیز افزایش اعتماد به نفس تاثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه با کاهش اظطراب در بیماران ام اس، حفظ تعادل نیز بهتر می‌شود، اظهار کرد: جوزف پیلاتس، موسس این ورزش، مشکلات و بیماری‌های زیادی از جمله روماتیسم و پارکینسون داشت؛ او با کمک حرکات ورزشی توانست به بهود عملکرد حرکتی دست یابد و در نتیجه به کاهش مشکلات پیرامون بیماری بپردازد.

خان‌محمدی گفت: ما با علم بر تاثیر مثبت ورزش پیلاتس بر سلامت جسمانی و روانی افراد، این ورزش را انتخاب کردیم و درانتهای تحقیقمان نیز نتایج بسیار خوبی در زمینه تاثیر این ورزش بر سلامت بیماران ام اس دست یافتیم.

وی افزود: باید در نظر داشت که حداقل تعداد جلسات تمرینی ۳ جلسه در هفته است و بین ۳ تا ۵ جلسه بهترین نتیجه را می‌توان از تمرینات ورزشی گرفت.

نتیجه تحقیق و پژوهش

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد گفت: بین بیمارانی که در نظر گرفته بودیم افرادی بودند که حتی نمی‌توانستند بدون تکیه به دیوار حرکات را انجام دهند اما رفته رفته بدون کمک از دیوار و با راحتی نسبی توانستند به انجام حرکات بپردازند. بعضی از بیماران تا قبل از انجام تمرینات و مصرف دوز مشخصی از ویتامین دی توانایی انجام فعالیت‌های روزانه خود را نداشتند اما در مدت دو ماه تغییرات چشمگیری پیدا کردند.

وی اظهار کرد: در مواردی افراد با سنین پایین به این بیماری مبتلا می‌شوند که اگر از همان ابتدا به انجام فعالیت‌های بدنی گرایش پیدا کنند قطعا در کنترل بیماری موثر خواهد بود.

خان‌محمدی و شریعتی در پایان از زحمات خانم ندامت و خانم الهام قنبرنژاد و نیز آقای دکتر محمدرضا تابنده به خاطر همکاری در اجرای این تحقیق تشکر کردند، و گفتند که «تحقیقات دیگری نیز در دست اقدام داریم که امیدواریم اطلاعات بدست آمده از نتایج این تحقیقات گام موثری در پیشگیری، کنترل و بهبود وضعیت این بیماران داشته باشد».

فاطمه طاهری

انتهای پیام/