حسین(علیه السلام)، قبله نمای کمال

سالار شهیدان، نور چشم پیامبر، پاره تن امیر مومنان و میوه دل زهرای اطهر (صلوات الله علیهم)در آسمان و نزد ملائکه شناخته‌تر شده است تا بین زمینی‌ها.

امین بهرامی (شریعت شوشتری)؛ وش زمین،صفحه آسمان و لحظه لحظه زمان پر شده از هلهله کروبیان، خانه نورانی امیر مومنان علی(علیه السلام) و صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا (صلوات الله علیها) مملو از ملائکه‌ای گردیده است که برای عرض تبریک به ساحت قدسی پیامبر اعظم (صلی صلی الله علیه و آله) امام المتقین علی بن ابیطالب (سلام الله علیه)، کوثر قرآن حضرت زهرای مرضیه(سلام الله علیها) و کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (علیه السلام) وارد شده اند.

همان گونه که در شب قدر ملائکه برای نزول قرآن کریم به حضور مقدّس ومنوّررسول خدا(صلی الله علیه وآله)اجازه ورود می یابند، در هنگام ولادت قرآن ناطق حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام هم برآن وجود مبارک نازل شده تا علاوه بر تهنیت به ساحت قدسی حضرت رحمت للعالمین (صلوات الله علیه و آله)، عظمت و جلالت امام حسین (علیه السلام) را به ما زمینیان نشان بدهند.

بدیهی است که سالار شهیدان، نور چشم پیامبر، پاره تن امیر مومنان و میوه دل زهرای اطهر (صلوات الله علیهم)در آسمان و نزد ملائکه شناخته‌تر شده است تا بین زمینی‌ها.

اهل زمین دست خود را به خون امام خویش آغشته کردند ولی آسمانیان خون این امام همام  را به عرش خدا برده و بر مظلومیّت عطشان کربلاگریستند.این نشئت گرفته از معرفت بالایی بود که ملائکه به حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام)داشتند.

پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) از حسین بن علی (علیهما السلام) بسیار تکریم می‌کردو ازعان میفرمود که امام حسین(علیه السلام)در میان اهل آسمان معروف‌تر است تا نزد زمین وساکنانش.نوشته اند: روزی امام حسین بن علی (علیه السّلام) در دوران کودکی به حضور جدش پیغمبر مکرم، شرفیاب شد.

آن حضرت با دیدن سیدالشهداء فرمود: «مرحبا بک یا ابا عبدالله، یا زین السماوات والارض؛ خوش آمدی ای حسین! ای زینت آسمان ها و زمین! » «ابی بن کعب» که کنار حضرت نشسته بود، گفت: ای رسول خدا! غیر از تو کسی هست که زینت آسمان ها و زمین باشد؟ (چگونه حسین را این گونه صدا می زنی؟) پیغمبر فرمود: «یا ابی! والذی بعثنی بالحق نبیا، ان الحسین بن علی، فی السماء، اکبر منه فی الارض، وانه المکتوب علی یمین العرش: انه مصباح الهدی وسفینة النجاة وامام غیر وهن؛(۱)  ای ابی! سوگند به خدا که مرا به حق پیامبر فرستاده، جایگاه حسین در آسمان ها بیش از زمین است!

در سمت راست عرش خدا نوشته شده: حسین چراغ هدایت، و کشتی نجات، و پیشوای بی لغزش است».آری! سالار شهیدان آن شخصیتی است که با قیام خود آرمان‌های بعثت را کامل نمود و غدیر را احیا کرد.

اگر قیام سراسر درس کربلا نبود امروز اثری از قرآن و عترت باقی نمی‌ماند. اگر دین را همانند قبله‌ای در نظر بگیریم،قبله نمای اسلام عزیز کسی جز ابالاحرار اباعبدالله الحسین (سلام الله علیه) نیست درس سیره حسینی عبودیّت، استکبار ستیزی آزادگی، جان دادن درراه اهداف توحیدی و دستگیری از محرومان است.

هرکسی که حسینی شد و در برابر این قبله نمای الهی تعظیم کردقطعا به کمال خواهدرسید.  در سالروز ولادت امام حسین (علیه السلام) موظفیم علاوه بر برگزاری جشن‌های باشکوه و ترویج فضائل و سیره آن حضرت، از روایات گوهربار ایشان بهره‌مند شویم و درزندگی به کار ببندیم

.سالارشهیدان(علیه السلام)در فرمایش گوهربار شیعیان خود را از خیانت و نیرنگ بر حذر می‌دارند و می‌فرمایند: ان الشیعتنا من سلمت قلوبهم من کل غشّ و غلّ و دغل.(۲) شیعه ما کسی است که دلش را از هرگونه خیانت و نیرنگ پاک است مصداق حقیقی این حدیث امام حسین(علیه السلام) است.

در مسیری که به همراه خانواده و اصحاب به صحرای کربلا مشرف می‌شدند مدیریت آب رودخانه در یکی از منزلگاه‌ها به دست آن حضرت و اصحاب ایشان افتاده بود. ایشان می‌توانست به سربازان و عمر سعد اجازه نوشیدن آب را ندهد، ولی چون قلب امام معصوم از هر نیرنگی پاک است، از مکر نسبت به آنان پرهیز نمود و نه تنها به لشکریان شیطان صفت عمرسعداجازه نوشیدن آب داد،بلکه به آنان گفت اسب‌هایشان را سیراب کنند

.در حالی که لشکر عمر سعد در روز عاشورا قطره‌ای آب به آن حضرت و اصحابش ندادند.سیدالشهدا(علیه السلام)می دانست آن لشکریان نگون بخت در روز دهم محرم ایشان ویارانشان را لب تشنه به شهادت میرسانند ولی در مقابله به مثل پیش دستی نفرمود.

ما در امورات اخلاقی واجتماعی اجازه مقابله به مثل کردن نداریم و نسبت به کسانی که علیه ما فعالیت می‌کنند نباید از حیله‌های شیطانی استفاده کنیم زیرا ماتربیت یافته مجالس حسینی هستیم و این خلاف مسلک رهروان حسین بن علی علیه السلام است که با مخالفان خودمقابله به مثل نمائیم.

اگر به دنبال حسینی شدن هستیم و خود را زمینه ساز ظهور حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می‌دانیم موظفیم در امورات مختلف اخلاق مدار باشیم نه مقابله به مثل کننده.باید گذشت نمود و اگر گذشت وتغافل درکارنباشد فرقی بین ما که خود را ارادتمندان امام حسین علیه السلام می‌دانیم و فرد یا افراد افرادی که اخلاق را رعایت نمی‌کنند و برای حذف فردو یا جریان مقابل خود به هر حیله‌ای دست می‌زنند نیست.حسینی شدن صیقل یافته می‌خواهد تا به صاحب آن دل اجازه داده شود برای ظهور حسین زمان حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف زمینه سازی کرده و به سربازی آن امام قائم غائب نائل آید. به امیدآن روز که با رعایت اخلاق حسینی،دیگران را زیر بیرق انقلاب مهدوی جذب کرده و برای زمینه سازی ظهور آن خورشید پنهان پشت ابرعلاوه برخودسازی،جامعه را نیزساخته وآماده ظهور و بهره مندی از دولت کریمه امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)باشیم.   امین بهرامی(شریعت شوشتری)   (۱):فرائدالسمطین،ج۲،ص۱۵۵،ح۴۴۷ (۲):بحارالانوار،ج۶۵،ص۱۵۶،ح۱۰